Jak rozwija się wynajem i carsharing w Gdańsku?

Usługi carsharingowe przyjęły się w naszym kraju naprawdę dobrze. Jak jednak stan rzeczy wygląda, chociażby w Gdańsku?

Carsharing – czym on się charakteryzuje?

Rozwój technologiczny niewątpliwie stawia przed nami wiele ciekawych i innowacyjnych możliwości, także w kategorii transportu. Nowe rozwiązania i usługi rosną obecnie niczym grzyby po deszczu. Nie da się ukryć, że jest to powiązane niejako z charakterystyką współczesnej Polski. O naszym kraju można powiedzieć wiele dobrego i złego, a co człowiek to opinia. Nie da się jednak ukryć, że obecnie jesteśmy prawdziwym centrum nowych technologii, które są prawdziwymi przełomami. Co jednak najważniejsze, szeroko z nich korzystamy, dzięki czemu napędzamy całą lawinę rozwojową – jesteśmy otwarci na zmiany, a przynajmniej są na nie otwarte młode pokolenia, które w cyfrowej rzeczywistości odnajdują się świetnie.

Bardzo dobrym przykładem bez wątpienia jest tutaj carsharing. Co kryje się za tą nazwą? Ogółem rzecz ujmując, są to usługi pozwalające na wspólne użytkowanie samochodów rozsianych po całym mieście. Za jazdę płacimy po połączeniu konta w aplikacji konkretnej firmy, rozliczając się albo za minuty, albo za przejechany dystans. Odblokowujemy auto w miejscu, gdzie jest ono zaparkowane, jedziemy do miejsca docelowego, a następnie pozostawiamy je tam dla innych klientów – tak to z grubsza wygląda. Usługi carsharingowe opierają się na firmach, które użyczają nam niejako samochody na wynajem krótkoterminowy. Możemy tutaj powiedzieć o kilku pojęciach ekonomii peer to peer, takich jak wymiana usług, cyrkulacja dóbr czy wykorzystywanie środków trwałych w maksymalny sposób.

Z rozwiązań oferowanych przez carsharing najczęściej korzystają młode osoby, które muszą koniecznie dojechać gdzieś samochodem, lecz nie stać ich na swój własny samochód. Z pomocą tej formy wynajmu są w stanie w dość korzystnej cenie dojechać z punktu A do punktu B, nie musząc zdawać się na taksówki. To dla nich forma o wiele wygodniejsza – nie muszą myśleć o konserwacji auta, jego tankowaniu czy innych obowiązkach oraz kosztach, które wiążą się z posiadaniem samochodu.

Carsharing coraz popularniejszą usługą w miastach

Oczywiście największe zagęszczenie usług carsharingowych widzimy w dużych miastach, w które celują firmy i start-upy działające właśnie w takiej branży. Dlaczego tak się dzieje? To naprawdę proste. Po pierwsze w większych aglomeracjach o wiele łatwiej jest znaleźć osoby chętne do korzystania z takich usług. Po drugie mamy również pewność, że samochody zostaną w jego granicach, co jest bardzo ważne – auto musi bowiem zostać pozostawiony w miejscu, w którym to osoby korzystające z takich usług będą miały łatwy dostęp do samochodów.

W ostatnich latach możemy obserwować nie tylko rozwój sieci znanych firm, które już od dobrych kilku lat angażują się w rynek usług carsharingowych. Pojawia się również wiele nowych przedsiębiorstw, które chcą wziąć z tego rynku kawałek tortu. Dzięki temu konkurencja jest większa, a ceny o wiele korzystniejsze, oczywiście nie do przesady – zajmowanie się flotą samochodów jest kosztowne, a firmy oferujące takie usługi muszą mieć środki na ich naprawy czy pokrywanie ich eksploatacji.

Carsharing w Gdańsku – jak to wygląda?

Gdańsk jako jedno z największych polskich miast posiada oczywiście wiele rozwiązań, które zdecydowanie powinny usatysfakcjonować osoby przekonane do carsharingu. Mimo że od pojawienia się takich form wynajmu w Polsce minęło zaledwie kilka lat, zdążyły się one przyjąć w naszym kraju bardzo dobrze. Dzięki temu obecnie samochody osobowe dostępne właśnie w takiej formie wynajmu są dostępne również między innymi w Gdańsku.

Z pomocą carsharingu możemy bez trudu przemieszczać się nie tylko po Gdańsku, ale również i po całym Trójmieście. Oczywiście możemy w tym celu korzystać, chociażby z komunikacji miejskiej, lecz nie zawsze umożliwi nam ona, bezpośrednie dostanie się z punktu A do punktu B. Nie możemy również zapominać o innych zaletach korzystania z auta, na przykład o wygodzie przemieszczania się.